zaloguj się   |    zarejestruj się   |    mapa strony   |
ďťż
Gazeta Więcborska

Jan Bracka (1869–1938)

24.01.2026

Jan Bracka (1869–1938) był wpływowym polskim politykiem, przedsiębiorcą, filantropem i katolikiem uznawanym za jedną z kluczowych postaci w historii odzyskania niepodległości przez Więcbork i budowania tu polskości po latach zaborów.



Do jego najważniejszych zasług i faktów z życia należą: Udostępnienie Polsce nieruchomości: Po powrocie Więcborka do Polski w 1920 roku, Jan Bracka bezpłatnie udostępnił własne kamienice (m.in. przy Rynku 9) na siedziby nowo powstałego Urzędu Miejskiego oraz Poczty Polskiej przy ul Marszałka Józefa Piłsudskiego 5, dziś ul. Pocztowa. Instytucje te funkcjonowały w jego budynkach przez cały okres II Rzeczypospolitej.



Był też założycielem i sekretarzem Towarzystwa Gimnastycznego Sokół w Więcborku oraz szefem Kupców Polskich w Więcborku jako najbogatszy mieszkaniec Więcborka w II Rzeczypospolitej.



Wizyty najwyższych władz: Więcbork w tamtym okresie był nazywany „miastem prezydenckim”, z racji kompleksu rezydencji Prezydenta Polski Ignacego Mościckiego na przedmieściach Więcborka w Runowie Młyn i Runowie Krajeńskim.



W domu Jana Bracka gościli najważniejsi dygnitarze państwowi. Wśród osób odwiedzających i blisko z nim współpracujących wymienia się prezydenta Polski Ignacego Mościckiego oraz marszałków Polski Józefa Piłsudskiego i Edwarda Rydza-Śmigłego.



Działalność publiczna: Przez 18 lat był członkiem Zarządu Miasta Więcborka również z ramienia BBWR Marszałka Józefa Piłsudskiego i radnym miejskim Więcborka pierwszej kadencji rządząc Więcborkiem do śmierci. Pełnił także funkcję pierwszego prezesa reaktywowanego po zaborach Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Więcborku, które przekształcił w stowarzyszenie 03. 12. 1933r. i został wybrany prezesem tego bractwa pełniąc funkcję prezesa do śmierci 9 maja 1938r. http://gazetawiecborska.eu/ogolne/2025/12/92-lata-stowarzyszenia-kurkowe-bractwo-strzeleckie-w-wiecborku/



Pogrzeb państwowy: Zmarł 9 maja 1938 roku. Jego pogrzeb miał charakter państwowy i zgromadził tysiące osób, w tym delegacje najwyższych władz II RP.



Pamięć o Janie Bracka jest współcześnie pielęgnowana m.in. przez jego prawnuka, Tomasza Romana Bracka, który dokumentuje od lat historię rodziny i miasta Więcbork, którym przywraca należny honor, godność i blask.



Tomasz Roman Bracka

Wersja do druku
« inne aktualności
test